Wielkanocne zadumki

20.04.2018 Kategoria:

W środę 28 marca odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona zwyczajom i tradycjom wielkanocnym. Uczniowie klasy VII opowiedzieli o wielkim tygodniu. Rozpoczyna się Palmową Niedzielą, która upamiętnia powitanie, jakie mieszkańcy Jerozolimy zgotowali Chrystusowi wjeżdżającemu do miasta. Łączyła się ona kiedyś ze starym, słowiańskim zwyczajem święta wiosny, kiedy to rózgi wierzbowe czy leszczynowe o świeżo rozwiniętych pąkach przystrajano kolorowymi wstążkami. Poświęconym wielkanocnym palmom przypisywano właściwości lecznicze i czarodziejskie. Cały Wielki Tydzień upływał pod znakiem przygotowań do nadchodzącego święta. 

Wielki Piątek rozpoczynało strojenie Grobów w kościołach, a elementy religijne przeplatały się z narodowymi. Tradycją było i jest odwiedzanie Grobów . Boży Grób zawsze jest przybrany kwiatami. Często owo przybranie nawiązuje do aktualnej sytuacji wierzących. Tego dnia pieczono też baby – będące osobliwością kuchni polskiej. Sporządzano je z najbielszej mąki pszennej i żółtek ucieranych z cukrem, zaprawiano szafranem, by nadać ciastu złocisty kolor, dodawano rodzynki, migdały, wanilię. Pieczenie bab było istnym mistrzostwem.

Wielka Sobota to dzień święconego. W sobotni poranek na placu przed kościołem podpalano usypany wcześniej stos drewna, który ksiądz święcił. Po ogniu święcona była woda. Każdy gospodarz starał się przynieść do domu choć kilka kropel wody i kilka ogarków ognia – miały chronić przed złem. Potem rozpoczynało się święcenie pokarmów, a była ich ogromna rozmaitość. Prawie zawsze był i jest w nim chleb, kiełbasa, sól, chrzan oraz oczywiście kolorowe pisanki. Jaja zdobiono na wiele sposobów. Kolory pisanek miały symboliczne znaczenie. Żółty, zielony i różowy wyrażały radość ze zmartwychwstania. Czerwony przypominał krew Chrystusa, a fioletowy i niebieski oznaczały żałobę wielkopostną. Jajko zawsze było symbolem życia, wiosennego przebudzenia przyrody, a także płodności. Wierzono, że ma ono siłę przeciwdziałania złym mocom.

I oto nadchodzi radosny dzień Wielkiej Niedzieli, rozbrzmiewający o poranku dźwiękami dzwonów wzywających wiernych na rezurekcję. Idący w tradycyjnej procesji ministranci niosą krzyż i figurę Zmartwychwstałego, a kapłan – monstrancję. W czasie procesji niemal we wszystkich miastach rozlegały się strzały z moździeży, armatek albo strzelb.

W Wielką Niedzielę niejedna polska rodzina zaprasza krewnych i przyjaciół – pamiętając szczególnie o tych, którzy spędziliby święta sami – na świąteczne śniadanie. Zanim wszyscy usiądą do stołu dzielą się święconym jajkiem i składają sobie wzajemnie życzenia.

Po części artystycznej, którą ubogaciły wiersze i piosenki odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu na WIELKANOCNĄ PISANKĘ. Uczniowie nie zawiedli. W konkursie wzięło udział 35 uczniów. Pisanki były wykonane różnymi technikami. Niektóre zachwycały pomysłowością. Przyznano nagrody w trzech kategoriach. 

Kategoria kl. 0-III

I miejsce Aleksandra Cyrulik

II miejsce Patryk Paśko i Kamil Paśko

III miejsce Szymon Ciszek i Julia Ciszek

Kategoria kl.IV-VI

I miejsce Klaudia Skóra

II miejsce Nala Sasak

III miejsce Barbara Róg

Kategoria kl.VII- III gim

I miejsce Jakub Korzeniowski

I miejsce Zuzanna Czaja

I miejsce Anna Bieszczad i Dominika Wójcik

Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i słodycze,a nagrodzeni miejscami  dyplomy, słodycze i upominki. wszystkie prezenty ufundował Samorząd Uczniowski 

Wszystkim serdecznie gratulujemy

Wręczono również nagrody w konkursie plastycznym "Nie truj sąsiadów – akcja antysmogowa na terenie Gminy Dębica"

 

kategoria – uczniowie klas I-III Szkół Podstawowych

II miejsce:     Aleksandra Cyrulik, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nagawczynie
III miejsce:    Milena Bandzyra, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nagawczynie

kategoria – uczniowie klas IV-VII Szkół Podstawowych
II miejsce:     Noe Sasak, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nagawczynie
III miejsce:    Fabian Szerszeń, Publiczna Szkoła Podstawowa w Nagawczynie

 

Galeria zdjęć


Zapisano